Baltograph XSD450-4.5KW
الوصف
Product information:
The XSD450 us the top of the series of Baltograph units in terms of power and penetration, the XSD450 is a bipolar unit made up of two 225kV unit (Cathodic + Anodic), it uses the same modules as the monopolar unit and can consist in an upgrade of an existing monopolar unit from the XSD series. Completely renewed during summer 2014, it keeps all previous features but has been made with the latest available components. It has reduced in size, weight, etc. Dedicated to heavy walled applications that deserve both a high power and a high penetration, this unit makes no compromises to quality.
With Balteau NDT’s very stable HV generator block, the output will fit into any of your applications and detectors types. Various tubeheads can be connected and our specialists will help you in defining which is the most adapted to your applications.
Combined to the LS1 series computerized control panel, it can be integrated in any environment, can replace the majority of existing units without big changes or any, or can be installed as a single end unit.
Main features:
- High frequency constant potential generator
- « Ripple free »
- High duty cycle
- Output power up to 4500W
- Current up to 30mA
- Metal-ceramic tube
- Stationary or mobile unit
- Full automatic preheating
- Very stable output
- Safety first, X-ray start with 2 buttons
- Low consumption
| High Voltage Range: | 5 to 450kV |
| Tube Current Range: | 0.1 to 30mA |
| Focal Spot Size (IEC336): | From 0.8×0.8 to 3.5×3.5 |
| Ripple: | 0.1% PP |
| Maximum Output Power: | 4500Watt |
| Frequency: | 47 to 63Hz |
| Current: | 25A |
| Steel Penetration at Max (*): | 104mm |
| Working Temperature: | 0-45°C |
| Anode Cooling Type: | Oil |
| Duty Cycle: | 100% |
| Insulation | Encapsulated |
| Voltage: | 230V (-15%, +10%) |
| Weight: (without rings) | 218Kg |
| Tubehead: | Metal-Ceramic |
| Control Unit: | LS1 |
Key Advantages:
- Very reliable

- Powerful, steadiness & sturdiness
- Solid insulation HV module: more convenient for the maintenance
- No gas and no oil to isolate
- Can be turned into panoramic or directional x-ray equipment
- Can drive up to two individual filament
- Can be combined to a RS232 interface
- CANON military metallic connectors
Most Common Applications:
- Oil & Gas
- Energy
- Aeronautical/Aerospace
- Transport
- Military
- Bio-medical & Agriculture
- And many more
Product available to UK and Ireland only
Request a free quote today for XSD450.
معلومات إضافية
| Manufacturer |
|---|
Questions? Ask our specialist team for NDT help or advice
العربية
English
Español
Français 
Rest of MENA
