Baltograph XSD320-4.5KW
الوصف
Product information:
The Baltograph XSD320 is the first bipolar unit of the Baltograph series. Made up of two 160 kV unit (Cathodic + Anodic), it uses the same modules as the monopolar unit and can consist in an upgrade of an existing monopolar unit from the XSD series. Completely renewed during summer 2014, it keeps all previous features but has been made with the latest available components. It has reduced in size, weight and the most importantly, is more powerful, offering 4000W. This unit is mostly designed for high absorbing material where a very high or very reduced exposure time is necessary.
The XSD320 is extremely simple to install and to connect, it could also be used as a mobile unit for specific applications. Combined to the LS1 computerized control panel, it can be integrated in any environment, can replace the majority of existing units without big changes or any, or can be installed as a single end unit.
Main features of XSD320:
- High frequency constant potential generator

- « Ripple free »
- High duty cycle
- Current up to 30mA
- Metal-ceramic tube
- Stationary or mobile unit
- Full automatic preheating
- Very stable output
- Safety first, X-ray start with 2 buttons
- Low consumption
| High Voltage Range: | 5 to 320kV |
| Tube Current Range: | 0.1 to 30mA |
| Focal Spot Size (IEC336): | From 0.8×0.8 to 3×3 |
| Ripple: | 0.1% PP |
| Maximum Output Power: | 4500Watt |
| Frequency: | 47 to 63Hz |
| Current: | 22A |
| Steel Penetration at Max (*): | 76mm |
| Working Temperature: | 0-45°C |
| Anode Cooling Type: | Oil |
| Duty Cycle: | 100% |
| Insulation | Encapsulated |
| Voltage: | 230V (-15%, +10%) |
| Weight: (without rings) | 136Kg |
| Tubehead: | Metal-Ceramic |
| Control Unit: | LS1 |
Key Advantages:
- Very reliable
- Powerful, steadiness & sturdiness
- Solid insulation HV module: more convenient for the maintenance
- No gas and no oil to isolate
- Can be turned into panoramic or directional x-ray equipment
- Can drive up to two individual filament
- Can be combined to a RS232 interface
- CANON military metallic connectors
Most Common Applications:
- Oil & Gas
- Energy
- Aeronautical/Aerospace
- Transport
- Military
- Bio-medical & Agriculture
- And many more
Product available to UK and Ireland only
Request a free quote today for XSD320-4.5KW.
معلومات إضافية
| Manufacturer |
|---|
Questions? Ask our specialist team for NDT help or advice
العربية
English
Español
Français 
Rest of MENA