Baltograph XMD160-4KW
Descripción
Product information:
The XMD160-4KW gives the flexibility of a mobile unit and is as powerful, stable and sturdy as a stationary unit. It gives you more flexibility than a portable unit in places where room for the tube head is reduced.
The XMD160-4KW is the mobile version of the XSD160-4KW, first unit of a complete set based on a solid insulation HV module. This technology not only frees you from very specialized service operations but also guarantees that you will be able to get the most out of your machine at any time.
A very high duty cycle and a wide variety of tube head is available, therefore the unit can be easily turned into a Panoramic or a Directional X-ray equipment with different focal spot sizes and can drive up to two individual filaments. Combined to the LS1 computerized control panel it can be integrated in all kind of environment, for instance it can replace the majority of existing units without big changes or any.
Main features of XMD160-4KW:
- High frequency constant potential generator
- « Ripple free »
- High duty cycle
- Output power up to 4000W
- Current up to 50mA
- Metal-ceramic tube
- Stationary or mobile unit
- Full automatic preheating
- Very stable output
- Safety first, X-ray start with 2 buttons
- Low consumption
| High Voltage Range: | 5 to 160kV |
| Tube Current Range: | 0.1 to 50mA |
| Focal Spot Size (IEC336): | From 0.2×0.2 to 3×3 |
| Ripple: | 0.1% PP |
| Maximum Output Power: | 4000Watt |
| Frequency: | 47 to 63Hz |
| Current: | 18A |
| Steel Penetration at Max (*): | 35mm |
| Working Temperature: | 0-45°C |
| Anode Cooling Type: | Water |
| Duty Cycle: | 100% |
| Insulation | Encapsulated |
| Voltage: | 230V (-15%, +10%) |
| Weight: (without rings) | 185Kg |
| Tubehead: | Metal-Ceramic |
| Control Unit: | LS1 |
Key Advantages:
- Very reliable
- Powerful, steadiness & sturdiness
- Solid insulation HV module: more convenient for the maintenance
- No gas and no oil to isolate
- Can be turned into panoramic or directional x-ray equipment
- Can drive up to two individual filament
- Can be combined to a RS232 interface
- CANON military metallic connectors
Most Common Applications:
- Oil & Gas
- Energy
- Aeronautical/Aerospace
- Transport
- Military
- Bio-medical & Agriculture
- And many more
Product available to UK and Ireland only
Request a free quote today for XMD160-4KW.
Información adicional
| Manufacturer |
|---|
Questions? Ask our specialist team for NDT help or advice
Español
English
العربية
Français 
Rest of MENA