Baltograph XSD160-4KW
Descripción
Product information:
The Baltograph XSD160-4KW is the first unit of a complete set based on a solid insulation HV module. Completely renewed during summer 2014, it keeps all previous features but has been made with the latest available components. It has reduced in size, weight and the most important, is more powerful, offering 4000W & up to 50mA.
This technology not only frees you from very specialized service operations but also guarantees that you will be able to get the most out of your machine at any time.
The XSD160-4KW is a very powerful, stable and sturdy unit that can be used as a mobile unit or a fixed one in any customized systems for production. Combined to the LS1 computerized control panel or to a dedicated RS232 interface through an interfacing box, it can be integrated in all kind of environment, can replace the majority of existing units without big changes or any, or can be installed as a single end unit, stationary or mobile (XMD).
Main features of XSD160-4KW:
- High frequency constant potential generator

- « Ripple free »
- High duty cycle
- Current up to 50 mA
- Metal-ceramic tube
- Stationary or mobile unit
- Full automatic preheating
- Very stable output
- Safety first, X-ray start with 2 buttons
- Low consumption
| High Voltage Range: | 5 to 160kV |
| Tube Current Range: | 0.1 to 50mA |
| Focal Spot Size (IEC336): | Ø5×1.3mm |
| Ripple: | 0.1% PP |
| Maximum Output Power: | 4000Watt |
| Beam Angle: | 360°×40° |
| Frequency: | 47 to 63Hz |
| Current: | 18A |
| Steel Penetration at Max (*): | 35mm |
| Working Temperature: | 0-45°C |
| Anode Cooling Type: | Water |
| Duty Cycle: | 100% |
| Insulation | Encapsulated |
| Voltage: | 230V (-15%, +10%) |
| Weight: (without rings) | 68Kg |
| Tubehead: | Metal-Ceramic |
| Control Unit: | LS1 |
Key Advantages:
- Very reliable

- Powerful, steadiness & sturdiness
- Solid insulation HV module: more convenient for the maintenance
- No gas and no oil to isolate
- Can be turned into panoramic or directional x-ray equipment
- Can drive up to two individual filament
- Can be combined to a RS232 interface
- CANON military metallic connectors
Most Common Applications:
- Oil & Gas
- Energy
- Aeronautical/Aerospace
- Transport
- Military
- Bio-medical & Agriculture
- And many more
Product available to UK and Ireland only
Request a free quote today for an XSD160-4KW.
Información adicional
| Manufacturer |
|---|
Questions? Ask our specialist team for NDT help or advice
Español
English
العربية
Français 
Rest of MENA