Baltograph XSD225-4KW
Description
Product information:
The Baltograph XSD225-4KW is probably the best compromise in power and size for medium thickness applications. Completely renewed during summer 2014, it keeps all previous features but has been made with the latest available components. It has reduced in size, weight and the most important, is more powerful, offering 4000W and is able to be operated as low down as 5kV where you will use it for composite and light alloys applications. At full power, you will be able to get radiographies of medium walled steel castings with incomparable qualities.
The XSD225-4KW is a very powerful, stable and sturdy unit that can be used as a mobile unit or as a fixed one in any customized systems for production. A very large variety of tubeheads is available and the unit can then be easily turned into a Panoramic or a Directional X-ray equipment. Combined to our computerized control panel (LS1 series), it can be integrated in any environment, can replace the majority of existing units without big changes or any, or can be installed as a single end unit, stationary or mobile (XMD).
Main features of XSD225-4KW:
- High frequency constant potential generator
- « Ripple free »
- High duty cycle
- Output power up to 4000W
- Current up to 30 mA
- Metal-ceramic tube
- Stationary or mobile unit
- Full automatic preheating
- Very stable output Safety first, X-ray start with 2 buttons
- Low consumption
| High Voltage Range: | 5 to 225kV |
| Tube Current Range: | 0.1 to 30mA |
| Focal Spot Size (IEC336): | From 0.2×0.2 to 3×3 |
| Ripple: | 0.1% PP |
| Maximum Output Power: | 4000Watt |
| Frequency: | 47 to 63Hz |
| Current: | 18A |
| Steel Penetration at Max (*): | 54mm |
| Working Temperature: | 0-45°C |
| Anode Cooling Type: | Water |
| Duty Cycle: | 100% |
| Insulation | Encapsulated |
| Voltage: | 230V (-15%, +10%) |
| Weight: (without rings) | 109Kg |
| Tubehead: | Metal-Ceramic |
| Control Unit: | LS1 |
Key Advantages:
- Very reliable

- Powerful, steadiness & sturdiness
- Solid insulation HV module: more convenient for the maintenance
- No gas and no oil to isolate
- Can be turned into panoramic or directional x-ray equipment
- Can drive up to two individual filament
- Can be combined to a RS232 interface
- CANON military metallic connectors
Most Common Applications:
- Oil & Gas
- Energy
- Aeronautical/Aerospace
- Transport
- Military
- Bio-medical & Agriculture
- And many more
Product available to UK and Ireland only
Request a free quote today for an XSD225-4KW.
Questions? Ask our specialist team for NDT help or advice
Français
English
العربية
Español 
Rest of MENA