LS1 Control Unit
Description
Product information:
LS1 control unit is a micro processor based unit able to drive any generators of the Baltograph® series. From 100kv units to 450 kV, stationary or mobile, the same control unit can be used and will automatically recognize, Units and tubes connected.
The LS1 is an innovative and evolutive embedded software made by Radiographers with downloadable additional features, is the brain of all operations and thanks to the central Ball navigator®, operations and selections are becoming intuitive and easy.
The Large TFT colour screen enclosed into the front cover is foldable and well readable by changing the inclination to your convenience. Working status can visually be checked at all time as the main indicators are outside of the cover area.
Very compact and lightweight the LS1 is designed to be used with either a mobile or stationary unit. A system version also exists to be integrated in cabinets and electrical enclosures.
Main features of LS1 Control Unit:
- Unique control unit
- Micro-processor able to drive any generators of the Baltograph series
- Many integrated functions
- Large internal memory
- Load curves of the tube connected
- Operating manual fully integrated with display via the HELP function
- Large TFT colour screen
- Compact, lightweight
- Central Ball Navigator®
- A system version exists
Key Advantages of LS1 Control Unit:
- Interactive exposure charts to determine shooting parameters

- Define the load curve of a new X-ray tube
- Unsharpness geometric calculation
- Possibility to work in « scopie mode »
- kV & mA adjustable in real time via ball navigator
- I/O configurable by the user to launch actions in function external events
- Troubleshooting
- Record the results on an external USB
- Ability to update the software via an USB
| Mains Supply AC: | 90 to 245V |
| Frequency (Hz): | 45 to 66Hz |
| Measure of kV and mA: | True measure |
| LED display and safety device: | 3 positions key switch: Mains ON – X-ray ON – prewarning |
| Emergency stop – Buzzer for audible warning | |
| Main screen: | Selection mode, settings and controls |
| kV step: | 1 – 2 – 5kV |
| mA step: | 0.1 – 0.2 – 0.3mA |
| Memories: | 10000 with users’ directories |
| Modes: | Standard user, Supervisor, SAV (maintenance and service) |
| Misc.: | Multiple tubeheads database management, built-in Help & operating manual, Exposure curves, Database option, Intelligent preheating, etc. |
| Generator Connection: | Sub-D26 |
| Device connection: | 1× USB 2.0 |
| 4 configurable and programmable I/O: | Sub-D9 |
| Operating temperature: | +5 to +50°C |
| Protection: | IP54 |
| Weight: | 4.8Kg |
| Casing: | Aluminium |
Product available to UK and Ireland only
Request a free quote today for an LS1 Control Unit.
Questions? Ask our specialist team for NDT help or advice
English
العربية
Español
Français 
Rest of MENA